Skip Ribbon Commands
Skip to main content

CAMD Clubs

2016-2017

CAMD Clubs 2016-2017

AfLatAm, LaShawn Springer

Friday, 6:00 PM – CAMD
JayShawn Fuller, co- president
Emily Ndiokho, co- president
Abdu Donka, fund-raising coordinator
Keely Aouga, publicity rep.
Nayrovell Lara, Latino rep.
Ava Stills, lower rep.

Alianza Latina, Clara Isaza-Bishop, Carmen Munoz-Fernandez

Wednesday, 5:30 PM – Ada’s Room, Commons

Nicole Rodríguez & Emily Sánchez, co-heads
Erin Vasquez & Cindy Espinosa, Latin Arts Weekend Coordinators
Jair Suazo & Emily Ortiz, Directors of Publicity/Outreach
Gerardo Segura, historian

ACF, (Andover Christian Fellowship) Shawn Fulford

Wednesday, 7:00 PM – Baldwin Cloister, Chapel Basement
Sunday Service, 6:00 PM – Cochran Chapel
August White, Daniel Yen, co-presidents
Rachel Lin, Alexander Cleveland, co-vice presidents

AJC, (Andover Japanese Connection), Teruyo Shimazu

Tuesday, 7:00 PM – SamPhil Japanese Rm Maho Fujiwara, co-head
Arisa Kubo, co-head
Moe Sunami

AKS (Andover Korean Society) Hijoo Son

Friday, 5:00 PM (day & location varies)
Min Ji (Cindy) Koh, co-head
Seo Ho (David) Moon, co-head
Philip Koh, upper board

Asian Society, Adrian Khactu

Monday, 5:30-6:00 PM – CAMD
Kristy Lam, president
Claudia Meng, vice president

ASU (African Student Union) Onaje Woodbine

Tuesday, 5:30 PM – Bulfinch B09
Mahlet Ayana, co-president
(Abdelaziz) Zizo Bahnasy, club liaison
David Onabanjo, public relations dir.
Malika Dia, public relations dir.
Abdurahman Donka, lower rep
Brace Advisory Board, Dr. Flavia Vidal
Kika Weirich-Freiberg
Avery Kim
Laura Bilal
Zoe Sottile
Zizo Bahnasy
Justice Robinson
Jason Reynolds
Larson Tolo
Thomas MacWilliams
Nell Fitts
Jackie McCarthy
Jung woo Park

Catholic Student Fellowship, Dr. Mary Kantor-Updates Needed!

Tuesday, 5:15 PM – Paul’s Room
Sunday Mass, 6:45 PM Kemper Chapel
CPR (Culture, Politics, and Religion) Rev. Anne Gardner
Board: Abdurahman Donka, Jackson Lee, Andrew Lin, Madison Pittway

CTSA (Chinese Taiwanese Assoc) Lilia Cai-Hurteau

Friday, 6:00 PM – Commons
Sarah Ding, co-president
Alexandria Ma, co-president

DREAM (Disability, Rights, Education, Activism & Mentoring), Kassie Archambault

Wednesday, 6:45 PM
Valerie Zhang and Bennett Sherr, co-presidents
Matthew Tai, head of research
Nicole Durrett, head of outreach
Jungwoo Park and Alex Kruizenga, bd. Associates

Global Nomad Society, Susanne Torabi

Tuesday, 5:30 PM – GELB 103
Dariya Zhumashova, co-head
(Pada) Max Nassetti, co-head
Natalia Suarez, co-head
Lauren Lee, senior board

GSA (Gender Sexuality Alliance), Laila Ballout

Monday, 5:30 PM – GELB 103
Karissa Kang, co-president
Indiana Sobol, co-president
Kika (Francisca) Weirich-Freiberg, mgr. comm. devlp & edu
Andrew Cheng, mgr. of publicity
Daniel Ulanovsky,
Cornelia (Nell) Fitts
Max Rigby Hall

HSU (Hindu Student Union), Rev. Anne Gardner

Wednesday, 6:30 PM – Chapel Balcony
Tanvi Kanchinadam, co-head
Hosshini Suraj, co-head

IndoPak (Indian & Pakistani Society) Raj Mundra

Monday, 6:30 PM – Gelb 107
Nadha Illikkal & Rohan Lewis, co-heads
Anjay Shah, vice-president
Anjunae Chandran & Saadiya Lakkani, event coordinators
Akesh Shah, publicist
Nithish Kalpat, treasurer

International Club, Susanne Torabi

Wednesday, 5:30 PM – CAMD
Tucker Drew and Malika Dia, co-heads of iClub Activities
Moe Sunami and Max (Yingzhao) Huang, co-heads of NISO & World Partner Serena Ren, Blake Campbell, Marieta Rojas- Upper Board
Sophia Gilmour and Isabella Morona- Lower Board

JSU (Jewish Student Union), Rabbi Michael Swarttz

“Periodically” Tuesday, 5:00-6:00 PM
Shabbat Svc Fridays, 5:30 PM – Paul’s Room
Leah Adelman, co-president
Herbert (Herbie) Rimerman, co-president
Louis Aaron, lieutenant
Samantha Bloom, Miley Kaufman, board members
Jack O’Neil, Madeleine Stern, board members

MENAA (Middle East & North Africa Assoc., N/A)

MOSAIC (Mixed Heritage Affinity Group), Aya Murata

Celine Mills
Haryani Sumawijaya

MSA (Muslim Student Assoc), David Fricke

Tuesday, 6-7 PM – CAMD
Nadha Illikkal, president
Saadiya Lakhani, Zahra Marhoon, senior board
Zizo (Abdelaziz) Bahnasy, senior board

NSS (Non-Sibi Society), Kassie Archambault

Tuesday, 5:30 PM
Saadiya Lakhani
Alexandra Loumidis 
Jennifer Lee
Annie (Dawon) Lee - head

OOTB (Out Of The Blue) LCG & Mrs. Torabi

Meeting Schedule TBD
Trevor Lazar, Bennett Sherr, Jair Suazo, Moe Sunami
Bailey Colon, Cindy Espinosa, Claudia Meng, Emily Ndiokho, Abdurahman Donka, Elizabeth Seero Jungwoo Park, Nicholas Miklaucic

SEA (Southeast Asian Society), Leo Calleja

Daniel Tran, co-head
Raw Assamongkol

STAMP (Science Technology Af-Lat-Am Mentoring Program), Nikki Cleare

Sunday, 10:30 AM – Noon CAMD
Breyanna Watson

STAND (A Student Anti-Genocide Coalition), Theodore Parker

Sunday, 4:30 PM – Gelb 211
Trevor Lazar and Connor Haugh, -co-heads
Indiana Sobol and Abdelaziz Bahnasy, sr. bd.
Peter Munn, Evan Park, Adrienne Zhang, -assoc. bd.

Women’s Forum, Emma Staffaroni

Tuesday, 7:00 PM – CAMD
Avery Kim, co-head
Kika (Francisca) Weirich-Freiberg, co-head
Candy Chan, Zoe Sottile, Carra Wu, Alexandria Ma Maddie Zerbey, Auguste White, Liz Irvin